Welcome

  • The Fort Peck Reservation is home to two separate American Indian Nations, each composed of numerous bands and divisions.

    Read More

  • Fort Peck Assiniboine & Sioux Tribes
    501 Medicine Bear Road
    PO Box 1027
    Poplar, Montana 59255
    P: 406.768.2300
    F: 406.768.5478
    E: info@fortpecktribes.net

  • Tribal LogoTribal Flag

Tribal Directory

CENTRAL ADMINISTRATION
768-2300
Runs Through, Anthony - Payroll
2306
Bighorn, Helen - Records Management
2386
Bird, Patty - Reporting,Resolutions
2313
Randy Redpath - CFO
2324
Johnson, Kim - Health Benefits
2375
Four Star, Claudia - Payroll Clerk
2387
Martell, Cameron - Recreation Coordinator
2365
Gray Hawk, Willa - Cash Clerk
2339
Comptroller
2373
Grey Bull, Verdis - Recording Clerk
2356
Grey Bear, Judy - Mailroom, Supply Clerk
2372
Red Eagle, Twila - Enrollment Clerk
2319
Scott, Dannette - Lead Accounting Tech
2307
Property Management Tech
2369
Hopkins, Amber - HR Assistant
2355
Lester, Anne - Accts Payable
2381
Marrottek, Marilyn
Revenue/Contracts Specialist
2385
Contracts/Grants Assistant
2334
Purchasing Manager
2304
Deputy Finance Manager
2303
Rankin, Paula - Contracts, Grants
2384
Bashay, Yvonne - HR Director
2377
Enrollment Officer
2311
Todd, Yvette - Receptionist
0/2378
Weeks, Jackie - Tribal Operation Officer
2302
Young, Eliza - Supervisory Payroll Specialist
2374
Azure, Samantha - In-House Attorney
2323
Conference Room
2367
Council Office
2308/2310
Telephone Room
2320
Mailroom
2372/2304
Enrollment
2311/2319
Vice-Chairman Sec. Jourdan Hoops
2312
Chairman Sec. Sydne Campbell
2301
Chairman Floyd Azure
2314
Vice-Chairman Charles Headdress
2305
 
CHILD CARE
Big Leggins, Margaret - Director
768-2370
Four Bear, Luane - Receptionist
768-2371
   
COMMUNITY SERVICE
768-2435
Bemer, Carol - Caregiver Coordinator
768-2434
Cantrell, Carmen - Financial Clerk
768-2431
Iron Bear, Marzetta - TEP Coordinator
768-2437
Boyd, Lionel - Maintenance (A&S)
768-2435
Linder, Sonya - Secretary/File Clerk
768-2435
Owns Pipe-Ricker, Sandra - LIHEAP
768-2429
Failing, Michael - TEP Outreach
768-2433
Spotted Bull, Sheila - Director
768-2432
   
COMMUNITY SERVICE - COMMODITY
768-5321
Black Dog, Arnon - Warehouse Manager
768-5321 
Kirn, David - Food Handler
768-5321 
Merculieff, Darren - Food Handler
768-5321 
Reddog, Doris - Program Supervisor
768-5321 
Youngman, Dewayne - Issuance Clerk
768-5321 
Kirn, Jessica - Admin File Clerk
768-5321 
   
SR. CITIZENS FEEDING CENTERS  
Brockton
768-3303
Frazer
695-2283
Poplar
768-3866
Wolf Point
653-2230
   
CORRECTIONS-YOUTH SERVICES
768-3253
Young, Richard J - Director
768-3253
Bighorn, Nicholas - Lieutenant
768-3253
   
CORRECTIONS - ADULT SERVICES
768-3975
Jackson, Ronald - Director
ext. 207
   
CULTURAL RESOURCES
768-2328
Youpee, Darrell (Curley) - Director
768-2382
Ogle, Raymond (Abby) - GPS/GIS Tech
768-2328
Browning, Adrienne - Admin Assist
768-2328
   
PUBLIC DEFENDERS  
Kuipers, Dustin
768-2470
Azure, Mary Lou
768-2471
Boyd Sr., Terry
768-2473
 
PROSECUTORS OFFICE
768-2383
Seifert, Scott - Lead Prosecutor
Cophenhaver, Lavon - Adult Prosecutor  
Bighorn, James - Adult Prosecutor  
Figueroa, Sarah - Juvenile Prosecutor  
Day, Taylor - Prosecutorial. Assist  
Hamiliton, Karen - Prosecutors Clerk  
   
EDUCATION
768-5136
Granbois, Erna - Director
768-2318
Escarcega, Janet - Admin Assist
768-2317
Johnson, Terrence - Student Advocate
768-2396
   
ENROLLMENT  
Red Eagle, Twila
768-2319
Enrollment Clerk
768-2311
   
ENTERPRISE
653-3316
Bruguier, Forrest - Plumber  
Bighorn, Maurice Jr. - Utilities Sys. Op.  
Magnan, Tina - Financial Tech.  
Smith, Eddy - Heavy Equip. Op.  
Young, Richard Sr. - Laborer/Truck Driver  
Youngman, Leonard - Director  
Youngman, Mitchell - Truck Driver  
Charbonneau, Jeannette - Materials Exam.  
Hopkins, Allan - Heavy Equip. Op.  
Smith, Paul - Plumber Assist.  
   
PLANNING
768-2300
Ryan, Kenneth - Bus.Dev. Specialist
768-2342
Dionne, Maureen - Contract Mgr/Procurement
768-2343
Miller, Rodney - Director
768-2344
Knowlton, Natasha - Bus. Dev. Specialist
768-2341
Conference Room-Planning
768-2321
   
FISH & GAME
768-2309
Adams, Elmer Sr. - Game Warden   768-2441
Bighorn, Leonard - Game Warden   768-2310
Davis, Oliver - Wildlife Tech.   768-2442
Magnan, Robert - Director   768-2309
Bets His Medicine, Dave - Game Warden
768-2442
Growing Thunder, Darryl - Buffalo Mgr
768-2442
 
FOSTER HOMES
768-2439
Ward, Tristian - Secretary
768-2439
Yellow Hammer, Jennifer - Director
278-2438
   
GAMING
768-2363
Baker, Casey - Gaming Tech  
Headdress, Marisa - Cash Collector  
White Bear, Marla - Director  
Firemoon, Justiss - Gaming Tech.  
Buckles, Laura - Gaming Tech.  
   
GAMING COMMISSIONERS
Ricker, Helen  
McAnally, Robert (Bob)  
Stafne, AT
   
HIP  
Adams, Nadine - Director
768-2315
   
TTP
768-3208
Kirn, Curry - Program Manager  
Bighorn, Diana Lynn - Financial Spec.  
Granbois, Beau - Supervisory Civil Engineering Tech  
Azure, Carol - Admin. Officer  
Thompson, Connie - Transportation Planner  
   
HEADSTART ADMIN
768-2110
Fort Kipp Center
786-3267
Frazer Center
695-2224
Poplar Center 1
768-5365
Poplar Center 2
768-5436
Wolf Point Center 1
653-2344
Wolf Point Center 2
653-2647
Wood, Viola - Director
768-2503
Rollins, Stephanie - Health/Disabilities Technician
768-2518
Simons, Joyce - Secretary
768-2501
Small, Arlene - Book Keeper
768-2504
   
LAW & JUSTICE
768-5565
Summers, Jim - Captain
768-2489
Black Dog, Amber - Secretary
768-2494
Halverson, Vicki - Admin Assist.
768-2491
 
CRIMINAL INVESTIGATORS
768-5332
   
MAINTENANCE
768-2316
Headdress, Sheldon - Director
   
MINERALS
768-2357
Raffaell, Lee (Kip)
768-2359
Smith, Forrest - Director
768-2368
Three Stars, Sarah
768-2358
Wetsit, Casey - Truck Driver
768-2357
Minerals Conference Room
768-2364
   
ASWRSS (MR&I)
768-5719
Escarcega, Tom Sr. - Director  
Iron Bear, James Sr.  
Iron Bear, Lonnie  
Beauchamp, Louis  
Big Leggins, Brandon  
Iron Bear, James Jr.  
James, Matthew  
Long Hair, Nathaniel  
Loves Him, Joilynn  
Martinez, Chris  
Perry, Adrian  
White Eagle, Sandra  
   
NATURAL RESOURCES
768-3928
Grandchamp, Doug - Range Tech.
768-2475
Berger, Lana - Financial Specialist
768-2479
Buckles, Allen - Soil Conservation
768-2477
Stafne, Thomas - Soil Conservation
768-2478
Stump-Brown, Darlene
768-2476
Walking Eagle, Myrna - Director
768-2498
   
OEP
768-2325
Bear, Tanya - GIS Cartographic Spec.
768-2327
Lambert, Wilfred - Brownsfield Coord.
768-2322
Lezard, Linda - Secretary
768-2325
Madison, Deb - Director
768-2389
Trice, Anita - Environmental Tech. II
768-2330
Shafer, Laurie - Environmental Tech. II
768-2362
Wilson, Martina - Environmental Scientist
768-2329
Weeks, Ashleigh - Environmental Scientist
768-2326
Reddoor, Linda - Environmental Specialist
768-2337
   
SAVTP
653-1494
Birthmark, Leanda  
Clark, Coleen - Director  
   
SBRRC
768-3852
 
768-5364
Four Bear, Dale - Director
   
TERO
768-2464
Bighorn, Barry - Director
768-2461
White Hawk, Raquel
768-2464
Headdress, Wesley - Compliance Officer
768-2458
   
TRANSITIONAL LIVING UNIT
768-5950
Director
768-5583
   
TRANSPORTATION
768-3909
Atkinson, Leta - Director  
   
   
TRIBAL CREDIT
768-3937
Moore, Ruth- Director  
   
TRIBAL NEW
768-2443
Erickson, Sunee - Director
768-2443
Office
768-2442
   
VETERAN'S AFFAIRS
768-2354
Boyd, David - Director  
   
VOC-REHAB
768-2450
Bear, Wilfred (Max) - Director
768-2451
 
768-2452
 
768-2453
Secretary
768-2454
   
WATER RESOURCES
768-2457
Bighorn, Arnold - Director
768-2456
Gordon, Matt
768-2457
Melbourne, Paul
768-2458
   
WELLNESS HP/DP PROGRAM
768-3053
Smoker, Kenny Jr. - Director
768-3052
   
WORK FORCE DEVELOPMENT
768-2427
Christian, Julie
768-2426
Big Leggins, Garrett - Director
768-2425
   
LANGUAGE & CULTURE  
Growing Thunder, Ramey - Director
768-3520